Opis
Typowa włóknina do drenażu to geowłókninaGeowłóknina to płaski geosyntetyk, wykonany z włókien polipropylenowych lub poliestrowych połączone mechanicznie - w wyniku igłowania (lub przeszywania) lub termicznie w wyniku zgrzewania. Mają zastosowanie jako separacja słabego podłoża nasypów w celu poprawy jego stateczności oraz przyspieszenia konsolidacji. Wykonuje się... o gramaturze 150 do 200 g / 1 m2.
Szczególnie polecane są włókniny polipropylenowePolipropylen (PP) to organiczny związek chemiczny, polimer z grupy poliolefin, zbudowany z merów o wzorze −[CH 2CH(CH-3)]. Polipropylen otrzymuje się w wyniku niskociśnieniowej polimeryzacji propenu. Polipropylen jest jednym z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Na przedmiotach z niego... ze względu na ich większą trwałość.
Włóknina do drenażu to rodzaj materiału filtracyjnego stosowanego w systemach drenażowych, mający na celu zabezpieczenie drenażu przed zanieczyszczeniami oraz poprawienie jego wydajności.
Włóknina do drenażu może być wykonana z różnych materiałów, takich jak polipropylenPolipropylen (PP) to organiczny związek chemiczny, polimer z grupy poliolefin, zbudowany z merów o wzorze −[CH 2CH(CH-3)]. Polipropylen otrzymuje się w wyniku niskociśnieniowej polimeryzacji propenu. Polipropylen jest jednym z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Na przedmiotach z niego..., poliesterPoliestry to polimer zawierający wiązania estrowe w swoich łańcuchach głównych, posiadające sztywniejsze i bardziej polarne łańcuchy główne od polimerów winylowych, przez co mają większą tendencję do tworzenia fazy krystalicznej oraz są bardziej kruche, twarde i trudniej topliwe. Produkcja poliestrów Podstawową..., poliamid czy wiskoza, a jej właściwości, takie jak siła rozciągania czy odporność na działanie chemikaliów, są dostosowywane do indywidualnych wymagań danego projektu.
Włóknina do drenażu stosowana jest przede wszystkim jako dodatkowa warstwa w systemach drenażowych, takich jak drenaż fundamentów, drenaż opaskowy czy drenaż przeciwwodny. Umieszczana jest wówczas na dnie rowu drenażowego, a na niej układana jest warstwa kruszywa, co pozwala na swobodny przepływ wody i jednocześnie zatrzymuje ziemię i pył.
Włóknina do drenażu pełni również funkcję filtra, zatrzymując zanieczyszczenia, takie jak liście czy piasek, a jednocześnie umożliwiając przepływ wody. Dzięki temu zwiększa się wydajność systemu drenażowego oraz minimalizuje się ryzyko zapchania rynien czy innych elementów infrastruktury.
Wybór odpowiedniej włókniny do drenażu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gruntu, klimat, rodzaj i ilość zanieczyszczeń, jakie mają być zatrzymane przez filtr, a także od wielkości i rodzaju systemu drenażowego.