Co to są przerwy w betonowaniu? Gdzie umiejscowić przerwy konstrukcyjne?

hurtownia budowlana HurtLand

< wstecz
HurtLand
Drukuj

W przypadku skomplikowanych konstrukcji, przerwy w betonowaniu powinny być zaznaczone w projekcie konstrukcyjnym. Jeżeli przerwy te zlokalizowane są poniżej poziomu gruntu, należy rozważyć trwałe uszczelnienie tych przerw konstrukcyjnych, ponieważ stanowią tzw. uprzywilejowaną drogę filtracji, a tym samym potencjalne miejsce przecieku, któremu można przeciwdziałać stosując tzw. sznur bentonitowy.

Zalecenia SST dla przerwy w betonowaniu:

Przerwy robocze w betonowaniu konstrukcji powinny się znajdować w miejscach uprzednio przewidzianych w projekcie. Ukształtowanie powierzchni betonu w miejscu przerwy roboczej przy bardziej odpowiedzialnych konstrukcjach powinno być uzgodnione z Inżynierem Projektu.

Przerwy robocze w konstrukcjach mniej skomplikowanych powinny się znajdować:

  • w belkach i podciągach – w miejscach najmniejszych sił poprzecznych,
  • w słupach – w płaszczyznach stropów, belek i podciągów,
  • w płytach – w linii prostopadłej do belek lub żeber, na których wspiera się płyta; przy betonowaniu płyt w kierunku równoległym do podciągu dopuszcza się przerwę roboczą w środkowej części przęsła płyty równolegle do żeber, na których wspiera się płyta.

Powierzchnia betonu w miejscu przerwy roboczej powinna być prostopadła do kierunku naprężeń głównych, tj. w zasadzie pod kątem ok. 45°. W słupach i belkach powierzchnia betonu w przerwie roboczej powinna być prostopadła do osi tych elementów, a w płytach i ścianach – do ich powierzchni.

Powierzchnia betonu w miejscu przerwania betonowania powinna być starannie przygotowana do połączenia stwardniałego ze świeżym betonem przez usunięcie z powierzchni stwardniałego betonu luźnych okruchów betonu oraz warstwy szkliwa cementowego i przepłukaniu miejsca przerwania betonu wodą. Resztki wody w zagłębieniach betonu powinny być usunięte przed rozpoczęciem betonowania. Przed betonowaniem powierzchnie styków pokryć zaprawami sczepnymi. Okres pomiędzy ułożeniem jednej warstwy mieszanki betonowej a nałożeniem na tę warstwę drugiej warstwy mieszanki, bez zaliczenia tego okresu jako przerwy roboczej, powinien być ustalony przez nadzór techniczny (laboratorium kontrolne) w zależności od temperatury zewnętrznej, warunków klimatycznych, właściwości cementu i innych czynników wpływających na jakość konstrukcji. Jeżeli temperatura powietrza wynosi więcej niż 20°C, czas trwania przerwy roboczej nie powinien być dłuższy niż 2 godz.

Przy wznowieniu betonowania nie należy dotykać wibratorami deskowania, zbrojenia oraz uprzednio ułożonego betonu.

W przypadku konieczności przerwy w betonowaniu konstrukcji wykonywanych w deskowaniu ślizgowym konieczne jest powolne podnoszenie deskowania na niezbędną wysokość po zabetonowaniu warstwy ostatniej przed przerwą, aż do ukazania się widocznej szczeliny pomiędzy deskowaniem a powierzchnią betonu.

Przerwy robocze umiejscowione poniżej poziomu gruntu stanowią newralgiczny element konstrukcji pod względem potencjalnych problemów z przeciekaniem wody. Aby uniknąć ewentualnych problemów z zawilgoceniem budynku przez szwy robocze, można stosować liniową izolację poprzez zainstalowanie sznura bentonitowego.

Sznur bentonitowy

https://hurtland.eu/faq/bentonitowe-uszczelnienie-przerwy-technologicznej-cetflex/

hurtowe ceny

wybrane produkty

Table of Contents