Jaką geokratę stosować do wykonania podjazdu przed garażem?

hurtownia budowlana HurtLand

< wstecz
HurtLand
Drukuj

Stabilizacja podbudowy pod kostkę lub tłuczeń przed garażem może być wykonana w postaci geokraty wypełnionej tłuczniem o zróżnicowanej frakcji oraz warstwy sepracyjnej w postaci geowłókniny umieszczonej bezpośrednio pod geokratą, na wyrównanym gruncie.

Typowy wybór dla tego zastosowania, to geokrata o wysokości 200 mm i o małym oczku.

Geowłókniny drenażowe i filtracyjne oraz inne geosyntetyki – infolinia handlowa – 814 608 814

Można rozważyć wykończenie powierzchni podjazdu w sposób ekologiczny, poprzez zasypanie komórek geokraty humusem i obsianie trawą.

W takim przypadku, warstwa wzmacniająca podłoża składa się z geokraty i mieszanki piasku i humusu.
Geokratę układa się sekcjami (odcinkami) na zagęszczonej warstwie separacyjno-filtracyjnej przy pomocy przenośnych ram montażowych, zapewniających dokładne rozciągnięcie sekcji i nadanie komórkom geokraty nominalnych wymiarów. Skrajne komórki sekcji należy połączyć z sąsiednimi sekcjami za pomocą taśm (opasek) samozaciskowych, a ponadto przymocować do podłoża kotwami ze stali zbrojeniowej odpadowej średnicy 8 mm, w kształcie litery „U” o długości równej wysokości geokraty zwiększonej o 200 mm. Liczba kotew i ich rozmieszczenie powinny być zgodne z ustaleniami inspektora nadzoru Podczas instalowania kotew nie wolno uszkadzać ścian komórek. Pola skrajnych komórek geokrat zewnętrznych należy wypełnić na szerokość 0,3 m chudym betonem. Po zamontowaniu geokrat należy wypełnić jej komórki z nadmiarem nie mniejszym od 5 cm dla geokraty o wysokości ≥15 cm oraz nie mniejszym niż 3,5 cm przy wysokości < 15 cm, a następnie zagęścić lekkim sprzętem wibracyjnym lub lekkimi ubijakami, zapobiegając mechanicznemu uszkodzeniu geokraty. Przy wypełnianiu można stosować sprzęt mechaniczny jak spycharki, ładowarki itp.

Wypełnianie należy wykonać metodą od czoła, przy czym niedopuszczalny jest ruch maszyn po niewypełnionych sekcjach. Materiału zasypowego nie wolno zrzucać na rozłożoną geokratę z wysokości większej od 1 m. W miarę zagęszczania wypełnienie geokraty kruszywem należy uzupełniać tak, aby geokrata była okryta warstwą grubości nie mniejszej niż 3 cm. Wskaźnik zagęszczenia kruszywa w warstwie powinien odpowiadać poziomowi wskaźnika nośności warstwy podbudowy. Szerokość warstwy może różnić się od szerokości projektowanej o więcej niż 10 cm.

Nierówności podłużne i poprzeczne, pod łatą 4-metrową, nie mogą przekraczać 20 mm. Spadki
poprzeczne powinny być zgodne z dokumentacją projektową z tolerancją ± 0,5%. Ziemię po naniesieniu w kracie należy intensywnie podlać, aby doprowadzić do jej ubicia. Trawę należy wysiać ok. 0,3 cm poniżej ścianki kratki. Siew nasion należy przeprowadzić na krzyż, wysiewając połowę przeznaczonych nasion idąc wzdłuż, a pozostałą połowę w poprzek. Zapewni to równomierną obsadę roślin na całej powierzchni. Następnie należy przykryć nasiona przysypując całą powierzchnię piaskiem (granulacja 0,6-1,2 mm) na grubość kilku milimetrów.

W trakcie wschodów szczególnie ważne jest utrzymywanie stałej wilgotności gruntu podlewając małymi dawkami w godzinach porannych. Wschody będą trwały około 3 tygodni przy założeniu w tym okresie odpowiedniej wilgotności gleby. Powierzchni nie należy eksploatować do momentu całkowitego ukorzenienia trawy (ok. 4-12 tygodni), lepiej też unikać długotrwałego parkowania pojazdów.
Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 10-12 cm. W pierwszym
roku po zasiewie należy kosić wysoko 4-5 cm, aby doprowadzić do szybkiego zadarnienia gruntu. Po
osiągnięciu zwartej murawy koszenie można obniżyć maksymalnie do wysokości 1-2 cm.

hurtowe ceny

wybrane produkty

Table of Contents