hurtownia budowlana HurtLand
Wytyczne i wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót związanych z wykonaniem zbrojenia warstw asfaltowych nawierzchni bitumicznej na przykładzie remontu drogi krajowej.
Jak układać siatkę przeciwspękaniowąSiatka przeciwspękaniowa do asfaltu służy do wzmacniania nawierzchni bitumicznych. Siatka do nawierzchni bitumicznych wykonana jest z włókien szklanych lub węglowych. Siatki przeznaczone do zbrojenia gruntu określane są mianem geosiatka. More? Jakie siatki do asfaltu dopuszcza IBIDM? Na te i inne pytania odpowiada przykładowa specyfikacja remontu odcinka drogowego.
GLASSTAR i inne siatki do asfaltu – infolinia handlowa – 814 608 814
Jak układać siatkę do asfaltu, w skrócie:
Siatka zbrojeniowa z włókien szklanych i węglowych powlekana warstwa, polimeroasfaltu -płaski wyrób syntetyczny zbudowany z wiązek włókien szklanych ułożonych wzdłużnie i węglowych ułożonych poprzecznie tworzących oczka siatki. Siatka w węzłach nie jest usztywniana przez co możliwe jest przesuwanie poszczególnych wiązek zbrojeniowych (w ograniczonym zakresie). Siatka w procesie produkcyjnym powlekana jest warstwą polimeroasfaltu z górną posypką z piasku oraz z dolną warstwą zabezpieczającą z cienkiej folii poliestrowej.
Przygotowanie podłoża przed układaniem siatki do asfaltu
Powierzchnię podłoża należy oczyścić i usunąć wszelkie luźne części. Tak podłoże należy skropić emulsję asfaltową szybkorozpadową w ilości od około 0,33 60%) do 0,28 kg/nrr (emulsja 70%). Przy skropieniu lepiszczem asfaltowym na gorąco – ilość 0,2 kg/m2. W przypadku podłoży frezowanych skropienie powinno być intensywniejsze o ok.50%. Należy przestrzegać ogólnych zasad wykonania skropienia, obowiązujących przy wykonywaniu połączenia międzywarstwowego podanych w PN-S-96025:2000 pkt.3.2, zwracając szczególną uwagę na równomierność pokrycia powierzchni.
Ułożenie siatki do asfaltu
Siatkę można rozkładać zarówno ręcznie jak i maszynowo. Warstwę siatki należy układać na szerokości zgodnej z dokumentacją projektową. Rozłożenie siatki może nastąpić dopiero po przeschnięciu warstwy skropienia, do takiego stopnia, aby była lekko klejąca się, ale nie przywierała. Siatka zabezpieczona jest od spodu folią ochronną, którą należy usunąć podczas procesu rozkładania. W przypadku aplikacji ręcznej warstwę folii należy stopić gazowym palnikiem ręcznym; w przypadku rozkładania maszynowego warstwa ta jest topiona przez palniki zabudowane w urządzeniu rozkładającym. W przypadku rozkładania ręcznego należy docisnąć warstwę siatki poprzez przejazd walca ogumionego. W przypadku rozkładania maszynowego nie jest to wymagane. Nie jest wymagane dodatkowe kotwienie siatki zbrojeniowej do podłoża. Siatkę należy układać „na zakład”. Dotyczy to zarówno połączeń podłużnych jak i poprzecznych. Szerokość zakładu ok. 10 cm. Docinanie siatki na żądany wymiar zarówno w kierunku podłużnym jak i poprzecznym może się odbywać przy wykorzystaniu zarówno przyrządów ręcznych (nóż, nożyczki itp.) jak z wykorzystaniem mechanicznych urządzeń tnących (szlifierki kątowe itp.). Po rozłożonej warstwie siatki przygotowanej do przykrycia warstwą bitumiczną nawierzchni może odbywać się ruch pojazdów używanych do układania tej warstwy.
Plik do pobrania: Zabezpieczenie nawierzchni asfaltowych siatką z włókien szklanych i węglowych do nawierzchni bitumicznych